top of page

Yağmurda ata binerken nelere dikkat etmelisiniz?


Yağmurda ata binerken nelere dikkat etmelisiniz?
Yağmurda ata binerken nelere dikkat etmelisiniz?

İyi hazırlandığınız ve bazı önlemler aldığınız sürece, yağmurda ata binmek canlandırıcı ve keyifli bir deneyim olabilir. Yağmur görüş mesafenizi, atınızın duruşunu ve kontranızın durumunu etkileyebilir, bu nedenle yağışlı havalarda ata binerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek önemlidir. Yağmurda güvenli ve rahat bir sürüş yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.


1. Uygun kıyafet giyin. Yağmurda binmek için en temel öğe, binmeye uygun su geçirmez bir cekettir. Nefes alabilen, hafif ve üst bacaklarınızı ve eyerinizin bir kısmını kaplayacak kadar uzun olmalıdır. Ayrıca, hareket özgürlüğü sağlamak için arkada köşebentleri veya yırtmaçları olan uzun bir palto veya toz bezi de giyebilirsiniz. Kapüşon veya şapka başınızı ıslanmaya karşı koruyabilir, ancak görüşünüzü veya işitme duyunuzu engellemediğinden emin olun. Başlığınızı kuru tutmak için bir kask veya şapka kılıfı da kullanabilirsiniz. Su geçirmez botlar da ayaklarınızı kuru ve sıcak tutacakları için olmazsa olmazlardandır. Ekstra koruma için pantolon veya kot pantolonunuzun üzerine su geçirmez pantolon veya atlet de giyebilirsiniz.


2. Tutunmanızı koruyun. Deri tack, uygun şekilde bakılmazsa sudan zarar görebilir. Su derinin kurumasına, çatlamasına, gerilmesine veya çürümesine neden olabilir. Bunu önlemek için yağmurda sürmeden önce deri raptiyenize su geçirmez bir ürün uygulamalısınız. Süet veya koyun derisi eyer yastıkları kullanmaktan da kaçınmalısınız, çünkü bunlar suyu emebilir ve atınız için ağır ve rahatsız hale gelebilir. Yağmurda sürdükten sonra, yapışkanınızdaki fazla suyu kuru bir bezle silmeli ve doğrudan ısı kaynaklarından uzakta kurumaya bırakmalısınız. Ayrıca deri tack'inizi esnek tutmak ve çatlamayı önlemek için düzenli olarak bakım yapmalısınız.


3. Basarken dikkatli olun. Yağmur, zemini kaygan veya çamurlu yapabilir, bu da atınızın dengesini ve çekişini etkileyebilir. Kazalardan kaçınmak için yağmurda sürüş için uygun bir arazi seçmelisiniz. Atınızın kaymasına veya batmasına neden olabilecek dik tepelerden, kayalık alanlardan, asfalt yollardan veya derin çamurdan kaçının. Bunun yerine, daha iyi tutuş sağlayan düz çimenlik alanları, kumlu yolları veya iyi drene edilmiş arenaları tercih edin. Ayrıca normalden daha yavaş sürmeli ve atınızın dengesini kaybetmesine neden olabilecek ani dönüşlerden veya duruşlardan kaçınmalısınız. Ayrıca, sürüş sırasında sıkışmış olabilecek herhangi bir taş veya döküntü için atınızın toynaklarını kontrol etmelisiniz.


4. Görünürlüğün farkında olun. Yağmur, görüşünüzü ve diğer insanların sizi yolda veya arazide görme yeteneğini azaltabilir. Bu, dikkatli olmazsanız çarpışma veya kaza riski oluşturabilir. Yağmurda sürerken görünürlüğü artırmak için, arka planda öne çıkmanızı sağlayan parlak renkler veya yansıtıcı giysiler giymelisiniz. Ayrıca atınız için bacak bantları, kuyruk koruyucuları, göğüslükler veya eyer yastıkları gibi hi-viz ekipmanları kullanmalısınız. Ayrıca, yetersiz aydınlatma koşulları veya ön cam silecekleri nedeniyle arabaların sizi net olarak göremeyebileceği trafik alanlarının yakınından da kaçınmalısınız. Mümkünse, yol boyunca potansiyel tehlikeleri tespit etmenize yardımcı olabilecek diğer sürücülerle birlikte sürün.


5. İyi eğlenceler! İyi hazırlanırsanız ve bazı önlemler alırsanız, yağmurda ata binmek perişan olmak zorunda değildir. Canlandırıcı bir manzara değişikliği olabilir ve atınızla yeni zorluklar ve deneyimler arasında bağ kurmanın harika bir yolu olabilir. Yağmurda binmek, atınızı farklı hava koşullarına ve arazilere maruz bırakarak zindeliğini ve güvenini de geliştirebilir.


Güvende ve rahat olduğunuz sürece, yağmurda ata binmek hem sizin hem de atınızın seveceği keyifli bir macera olabilir!


Campervan Türkiye'yi ziyaret ettiniz mi?Comments


bottom of page