top of page

At binme turunda yemek keyfi

Bir binicilik turunun en ödüllendirici yönlerinden biri, manzaralı bir yerde lezzetli bir yemeğin tadını çıkarma fırsatıdır. İster nehir kenarında bir piknik öğle yemeği, ister yıldızların altında bir barbekü akşam yemeği ya da tarihi bir çiftlikte gurme bir ziyafet olsun, macera dolu bir günün ardından binici arkadaşlarınızla yemek ve hikayeler paylaşmak gibisi yoktur.

At binme turunda yemek keyfi
At binme turunda yemek keyfi

Peki bir at binme turunda yemeğe nasıl hazırlanırsınız? Ne getirmelisiniz, ne beklemelisiniz ve yemek deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için bazı ipuçları nelerdir? İşte bu sorulara ve daha fazlasına bazı yanıtlar.


Ne getirmeli


Turunuzun türüne ve süresine bağlı olarak, kendi yiyecek ve içeceklerinizin bir kısmını veya tamamını getirmeniz gerekebilir. Bazı turlar tüm öğünleri ve atıştırmalıkları sağlarken, diğerleri kendi öğle yemeğinizi veya kahvaltınızı getirmenizi gerektirir. Bazı turlarda yol boyunca yiyecek ve içecek satın alma ya da yerel restoran veya kafelerde mola verme seçenekleri de olabilir.


Kendi yiyecek ve içeceklerinizi getirmeniz gerekiyorsa, göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar şunlardır:


- Paketlemesi, taşıması ve yemesi kolay yiyecekler seçin. Hantal, ağır, dağınık veya bozulabilir yiyeceklerden kaçının. Sandviç, dürüm, salata, meyve, kuruyemiş, granola bar, peynir, kraker, kurutulmuş et ve çikolata yanınıza alabileceğiniz iyi yiyeceklerden bazılarıdır.

- Gün boyunca susuz kalmamak için yeterince su getirin. Tuz ve minerallerinizi yenilemek için elektrolit içecekler veya tabletler de getirmek isteyebilirsiniz. Sizi susuz bırakabileceğinden ve sürüş yeteneğinizi bozabileceğinden alkollü içeceklerden kaçının.

- Yeniden kullanılabilir bir su şişesi ve yiyecek ve içeceklerinizi saklamak için bir yemek kutusu veya çanta getirin. Çevreye ve vahşi yaşama zarar verebileceğinden tek kullanımlık plastik şişelerden ve ambalajlardan kaçının. Bazı turlar size yiyecek ve içecekleriniz için yeniden kullanılabilir kaplar veya çantalar sağlayabilir.

- Acil durumlar veya gecikmeler için yanınıza fazladan yiyecek ve içecek alın. Ne zaman acıkacağınızı veya susayacağınızı ya da turunuzun yemek planlarınızı etkileyebilecek beklenmedik durumlarla ne zaman karşılaşacağını asla bilemezsiniz.


Ne beklemelisiniz


Turunuzun türüne ve süresine bağlı olarak farklı yemek seçenekleri ve deneyimleri yaşayabilirsiniz. Bazı turlarda profesyonel şefler veya yerel ev sahipleri tarafından hazırlanan yemekler sunulur. Bazı turlar ise rehberler veya sürücülerin kendileri tarafından pişirilen kendi yemeklerini sunar. Bazı turlar ise her ikisinin bir karışımını sunar.


İşte bir binicilik turunda farklı yemek türlerinden neler bekleyebileceğinize dair bazı örnekler:


- Piknik öğle yemeği: Piknik öğle yemeği genellikle açık havada manzaralı bir yerde tadını çıkarabileceğiniz basit ama doyurucu bir yemektir. Sandviç, salata, meyve, peynir, kraker ve kurabiye yiyebilirsiniz. Ayrıca çay, kahve, meyve suyu veya su gibi sıcak veya soğuk içecekler de içebilirsiniz. Battaniyeler, sandalyeler veya kütükler üzerinde oturabilirsiniz. Ağaçlardan veya şemsiyelerden biraz gölge alabilirsiniz. Taşınabilir bir hoparlörden veya bir gitardan müzik dinleyebilirsiniz.

- Barbekü yemeği: Bir barbekü yemeği genellikle bir ateş çukuru veya ızgara etrafında tadını çıkarabileceğiniz doyurucu ve şenlikli bir yemektir. Hamburger, biftek, sosis, tavuk, pirzola, mısır, patates, ekmek ve salata yiyebilirsiniz. Ayrıca bira, şarap, soda veya su da içebilirsiniz. Banklarda, taburelerde veya saman balyalarında oturabilirsiniz. Aydınlatma için fener veya meşaleleriniz olabilir. At nalı, kart ya da karaoke gibi bazı oyun ya da eğlenceleriniz olabilir.

- Gurme ziyafeti: Gurme ziyafeti genellikle tarihi bir çiftlikte veya pansiyonda tadını çıkarabileceğiniz zarif ve lüks bir yemektir. Çorba, somon, kuzu eti, risotto, kuşkonmaz, cheesecake ve şarap içebilirsiniz. Masalarda, sandalyelerde veya kanepelerde oturabilirsiniz. Dekorasyon için mumlar, çiçekler veya tablolar kullanabilirsiniz. Eğlence için canlı müzik veya dans da olabilir.


Bazı ipuçları


İşte at binme turunda yemeğinizden en iyi şekilde yararlanmanız için bazı ipuçları:


- Çevreye ve vahşi yaşama saygılı olun. Çöp atmayın,

hayvanları beslemeyin ya da rahatsız etmeyin. Geride yiyecek veya çöp bırakmayın. İz bırakma ilkelerine uyun ve ne koyduysanız onu çıkarın.

- Kültüre ve geleneklere saygılı olun. Varsaymayın

ya da tercihlerinizi veya beklentilerinizi empoze etmeyin.

Sorular sorun ve yerel mutfak ve görgü kuralları hakkında bilgi edinin.

Yeni yiyecekler ve tatlar deneyin ve mutfak geleneklerinin çeşitliliğini ve zenginliğini takdir edin.

- İnsanlara ve topluma karşı saygılı olun. Yemeklerden veya hizmetten şikayet etmeyin veya eleştirmeyin.

Teşekkür edin ve aşçılara ve ev sahiplerine iltifat edin.

Yemeğinizi ve hikayelerinizi sürücü arkadaşlarınız ve rehberlerinizle paylaşın.


Campervan Turkey'i ziyaret ettiniz mi?تعليقات


bottom of page